Artikel ur Nordiska Kompaniets personaltidning Kompanirullan 1962:2 (årgång 36).
Vårt företag vill naturligtvis ha ett ord med i laget - vi är inne i en stor omvandlingsprocess, inte bara när det gäller det rent tekniska (nya lokaler, nya avdelningar, nya eleganta inredningar) utan även när det gäller sättet att sälja.
Vi vill göra allt för att hjälpa kunden att köpa. Kunderna ställer stora krav på oss - de har stora fordringar på vårt sortiment (''NK har det"), på vår distribution ("NK gör det"), på vår service i stort ("NK kan det").
Allt detta innebär att vi i många avseenden måste tänka om. Morgondagens NK-kund skall på de flesta avdelningar ges ökad frihet att välja köpsätt. De kunder som vet vad de vill ha skall ha möjlighet till nära kontakt med varan, kunna ta den med sig till en fast bemannad punkt för emballering och betalning.
Naturligtvis skall våra kunder på samtliga avdelningar kunna få råd och hjälp ( =personlig betjäning). Dessa två försäljningssätt kommer att kallas SJÄLVVAL respektive KÖPRÅD.
I praktiken kommer de två försäljningssätten att variera, från avdelning till avdelning. På vissa avdelningar kan det vara lämpligt med kassor dit kunderna tar med sig varan och betalar oavsett om de har haft kontakt med en av våra säljare- rådgivare eller inte. På andra avdelningar kan det däremot vara motiverat att som nu låta alla transaktioner tas om hand av en säljare eller i varje fall avslutas av en säljare. Den praktiska utformningen måste skräddarsys från avdelning till avdelning. Vissa varor passar för KÖPRÅD, andra för SJÄLVVAL.
Det nya sättet att sälja kommer att innebära en del förändringar för den enskilde medarbetaren på försäljningsavdelningen. Det gäller vissa förändringar av teknisk natur (nya rutiner etc), men det kommer också - åtminstone på de renodlade SJÄLVVALs avdelningarna - att bli fråga om ett annat sätt att betjäna kunden.
Säljarna måste bli aktiva och vaksamma "ögonpassare" - de måste lära sig att rycka in i rätt ögonblick för den kund som behöver eller vill ha KÖPRÅD. Samtidigt skall säljarna emellertid hela tiden vara beredda att hjälpa SJÄLVVALs-kunden med de problem som hon kan stöta på.
Skillnaden mellan den traditionelle säljaren och morgondagens är den, att morgondagens säljare endast skall sälja när det behövs. Den traditionelle säljaren har bearbetat kunder i timmar - kunder som ändå skulle ha köpt bara de lämnats i fred i nära kontakt med säljande exponeringar av varorna.
NK har hittills praktiskt taget endast tillämpat KÖPRÅDS-metoden men måste i framtiden även låta kunden få möjlighet att VÄLJA SJÄLV. Vi utsträcker vår service med SJÄLVVAL, vilket innebär att den kund som har bråttom kommer att kunna handla snabbare och lättare. I ett modernt varuhus är det nödvändigt med både KÖPRÅD och SJÄLVVAL. Avsikten med båda försäljningssätten är att vi vill göra det lättare, trevligare och angenämare för kunderna att handla på NK.
/Aller Johansson
Artikel ur Nordiska Kompaniets personaltidning Kompanirullan 1962:2 (årgång 36).